1

BHP przy pracy zdalnej. Co warto wiedzieć?

zdalna praca

W dobie pandemii koronawirusa wiele firm zdecydowało się na przeniesienie swoich pracowników do trybu pracy zdalnej, która najczęściej odbywa się przy komputerze. Choć może się wydawać, że praca z domu nie niesie ze sobą zagrożeń związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, to jednak warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Ergonomia stanowiska pracy

Długotrwałe przebywanie w niewłaściwej pozycji może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak bóle kręgosłupa, nadgarstków czy szyi. Aby uniknąć tego rodzaju dolegliwości, trzeba zadbać o odpowiednie ustawienie krzesła i biurka. Wysokość siedziska powinna być dostosowana tak, aby stopy swobodnie opierały się na podłodze, a kąt między udem a łydką wynosił 90 stopni. Oparcie krzesła powinno być wyprofilowane i dostosowane do kształtu kręgosłupa, a podłokietniki umożliwiać swobodne oparcie przedramion. Ekran powinien znajdować się na wysokości oczu, a jego odległość od twarzy powinna wynosić około 50–70 cm. Należy również zadbać o optymalne oświetlenie stanowiska pracy. Jeśli szukasz specjalistów od szkoleń BHP w Katowicach, skontaktuj się z nami. Nauczymy Twoich pracowników, jak zadbać o bezpieczeństwo i higienę.

Regularne przerwy i ćwiczenia

Kolejnym aspektem, który należy brać pod uwagę w kontekście BHP pracy zdalnej, są regularne przerwy oraz wykonywanie ćwiczeń. Praca przed komputerem przez długie godziny może prowadzić do zmęczenia wzroku, bólów głowy czy problemów z koncentracją. Aby temu zapobiec można wprowadzić na przykład regułę 20–20–20. Polega ona na tym, że co 20 minut pracy przed ekranem należy spojrzeć na 20 sekund na obiekt oddalony o co najmniej 20 stóp (ok. 6 metrów). Taki zabieg pozwala zmniejszyć napięcie mięśni oczu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia tzw. zespołu suchego oka. Raz na godzinę warto także wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających i relaksujących, takich jak rozciąganie ramion, kręcenie głową czy masaż karku.