Sprzedaż i legalizacja gaśnic

Sprzedaż gaśnic - przeglądy i legalizacja gaśnic

Wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych klientów- oprócz szkoleń oferujemy również sprzedaż podręcznego sprzętu gaśniczego! Jeżeli masz już gaśnicę możemy skontrolować i zalegalizować corocznie jej sprawność.

Sprzęt gaśniczy

Oferta

Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem: kocy gaśniczych, gaśnic, tłumic, hydrantów, sit kominowych. Służymy Państwu naszą radą- pomagamy w dokonaniu właściwego wyboru!

Warto w tym miejscu wspomnieć o gaśnicach. Gaśnice powinny znaleźć się w domu, biurze, garażu czy aucie. Zapraszamy do zobaczenia naszej oferty sprzedażowej!

Sklep

Koce i hydranty

W naszej ofercie znajdziecie Państwo także inne rodzaje sprzętu gaśniczego m.in koce gaśnicze, tłumnice, hydranty czy sita kominowe. Podchodzimy do bezpieczeństwa w sposób kompleksowy!

  1. Koce gaśnicze

    Koce gaśnicze wykonane z włókna szklanego pozwalają na odcięcie dopływu powierza do palących się przedmiotów. Nadają się one do tłumienia jedynie niewielkich źródeł ognia.

  2. Hydranty wewnętrzne

    Hydranty wewnętrzne to urządzenia wchodzące w skład wodociągowej instalacji przeciwpożarowej. Pełnią niezwykle ważną funkcję, ponieważ umożliwiają szybki i stały dostęp do wody.

  1. Gaśnice proszkowe

    Gaśnice proszkowe w zależności od rodzaju proszku gaśniczego, którym zostały wypełnione, służą do gaszenia pożarów z grup AB i C lub B i C. Należy używać jej w pozycji pionowej.

  2. Gaśnice śniegowe – CO2

    Gaśnica śniegowa (CO2) służy do gaszenia pożarów z grupy B i C. Cylindryczna butla wypełniona jest skroplonym dwutlenkiem węgla, który na zewnątrz osiąga temperaturę ok. -80oC.

  3. Gaśnice pianowe

    Gaśnicę pianową stosuje się przy pożarach z grupy A i B. Butla wypełniona jest wodnym roztworem środka pianotwórczego. Ma cylindryczny kształt. Należy używać jej w pozycji pionowej.

  4. Gaśnice płynowe ABF

    Gaśnica ABF należy do podręcznego sprzętu gaśniczego, a więc przeznaczonego do tłumienia pożarów w ich początkowej fazie. Wyróżnia się niewielkim ciężarem i prostotą użytkowania.

Hydronetki

Wśród podręcznych sprzętów gaśniczych znajdują się także hydronetki, a więc zbiorniki na wodę o pojemności od 15 do 20 l. Ich charakterystycznym elementem jest pompa ssąco-tłocząca.

  1. Rodzaje

    Hydronetki możemy podzielić na hydronetki wodne (w połączeniu z rozpryskiwaczem możliwe podawanie prądów zwartych lub rozproszonych) oraz hydronetki pianowe.

  2. Zasada działania

    Zasadniczym elementem hydrotek jest pompa ssąco-tłocząca, pod której wpływem środek gaśniczy wyrzucany jest na zewnątrz przez wąż i prądownicę. Hydronetka napędzana jest ręcznie.

Typy pożarów i rodzaje środków gaśniczych

Dobór gaśnic do danego obiektu powinien być dostosowany do typów pożarów, które mogą w nim wystąpić. Wyróżniamy 5 typów pożarów.

Typ A

Materiał zapłonu: węgiel, papier, tkanin, drewno itp. Środek gaśniczy: woda, piana, proszki gaśnicze ABC, gaśnice wodne.

Typ B

Materiał zapłonu: ciecze palne i substancje stałe topiące się wskutek ciepła wytwarzającego się przy pożarze, np. benzyna, alkohole, tłuszcze, smoła, itp. Środek gaśniczy: piana, dwutlenek węgla, proszki gaśnicze BC.

Typ C

Materiał zapłonu: gazy palne: metan, propan, gaz miejski, aceton itp. Środek gaśniczy: proszki BC, dwutlenek węgla.

Typy pożarów i rodzaje środków gaśniczych

Gaśnice są podstawą sprzętu gaśniczego. Uniwersalnym środkiem do gaszenia jest proszek, wydobywający się z jej wnętrza. Zapobiega on m.in rozprzestrzenianiu się ognia.

Typ D

Materiał zapłonu: metale lekkie np. sód, magnez. Środek gaśniczy: specjalne proszki gaśnicze.

Typ F

Materiał zapłonu: tłuszcze i oleje np. w kuchni. Środek gaśniczy: piany gaśnicze.

Podczas pożaru- liczy się czas!

W momencie wybuchu pożaru kluczowy staje się czas na podjęcie reakcji- który ważny jest aby opanować pożaru. Warto mieć pod ręką sprawdzony, atestowany sprzęt.

ccc

Gaśnice przenośne – masa do 20 kg

Gaśnice przenośne uruchamiane są ręcznie i mogą być przenoszone czy transportowane w inne miejsce.

ccc

Gaśnice przewoźne - masa większa niż 20 kg

Szczegółowe informacje na temat specyfikacji sprzętu i jego użytkowania znajdą Państwo na etykiecie.

asddassdasad

Sprzedaż gaśnic

BHP Inka prowadzi również sprzedaż gaśnic płynowych ABF, które mają uniwersalne zastosowanie – warto umieścić je zarówno w domu, np. w salonie czy kuchni, kotłowni, jak i w garażu czy aucie. Sprzęt ten gasi wszystko wokół nas, w tym oleje na patelni, żelazko pod napięciem do 1000 V, benzynę i rozpuszczalnik, a także ciała stałe typu drewno, słoma czy papier. Jest to tzw. gaśnica czysta, ponieważ w przeciwieństwie do proszku, nie pozostawia ona mnóstwa negatywnych skutków w gaszonych pomieszczeniach, takich jak zabrudzenia.

Jeżeli są Państwo zainteresowani kupnem sprzętu gaśniczego, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty. Sprzedaż gaśnic płynowych prowadzimy na terenie Katowic i całego województwa śląskiego. W przypadku dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Podręczny sprzęt gaśniczy

Gaśnica ABF należy do podręcznego sprzętu gaśniczego, a więc przeznaczonego do tłumienia pożarów
w ich początkowej fazie. Wyróżnia się niewielkim ciężarem ( 2l lub 6l ) i prostotą użytkowania, dzięki czemu jej obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Sprzęt uruchamiany jest ręcznie i może być obsługiwany przez osoby dorosłe. W celu utrzymania go w należytym stanie na wypadek pożaru trzeba poddawać go czynnościom konserwacyjnym i kontrolom. Przeglądy gaśnic należy wykonywać zgodnie z zaleceniami ich producenta, nie rzadziej niż raz do roku.

Oprócz gaśnic do podręcznego sprzętu gaśniczego zaliczamy:

  • koce gaśnicze,
  • sita kominowe,
  • tłumice,
  • hydranty wewnętrzne.

Rodzaje gaśnic

Gaśnice to sprzęt przeciwpożarowy, który można spotkać praktycznie wszędzie: w sklepach, garażach, biurach czy samochodach. Zawarty w nich środek gaśniczy wyrzucany jest na zewnątrz pod wpływem ciśnienia wewnętrznego, które może być zakumulowane (występujące stale) lub wytwarzane na skutek uwolnienia gazu pomocniczego. Rozróżniamy następujące rodzaje gaśnic:

  • przenośne – o masie do 20 kg,
  • przewoźne – o masie większej niż 20 kg, osadzone zazwyczaj na kołach.

Oba rodzaje uruchamiane są ręcznie i bez większego problemu mogą być przenoszone czy transportowane w inne miejsce. Butle wieszane są na ścianie za pomocą specjalnego zaczepu i haka bądź ustawione w obejmie na podłodze. Czas działania gaśnic jest dosyć krótki i uzależniony od wielkości butli. Szczegółowe informacje na temat specyfikacji sprzętu i jego użytkowania znajdą Państwo na etykiecie.

W zależności od rodzaju środków gaśniczych, jakie zawierają gaśnice, dzieli się je na:

  • proszkowe,
  • śniegowe,
  • pianowe.

Ze sprzedaży wycofane zostały natomiast gaśnice halonowe, wykorzystywane niegdyś do gaszenia pożarów cieczy palnych, chemikaliów, gazów, a także urządzeń elektrycznych i elektronicznych pod napięciem. Ich produkcję wstrzymano ze względów ekologicznych, ponieważ zawarty w nich halon działał negatywnie na środowisko, przyczyniając się do powstawania dziury ozonowej.

Z użytku wycofane zostały także:

  • gaśnice tetrowe,
  • gaśnice w butlach z tworzyw sztucznych lub nitrowanych,
  • gaśnice o wybrakowanych częściach zamiennych,
  • gaśnice uruchamiane poprzez odwrócenie do góry dnem lub odwrócenie i uderzenie o podłoże,
  • gaśnice śniegowe w butlach koloru srebrnego.

Dobór gaśnic do danego obiektu powinien być dostosowany do typów pożarów, które mogą w nim wystąpić. Wyróżniamy 5 grup pożarów:

  • gr. A – pożar ciał stałych pochodzenia organicznego, przy spalaniu których występuje zjawisko żarzenia itp. drewna, węgla, papieru, tkanin, itp. Środkiem gaśniczym jest woda, piana, dwutlenek węgla, proszki gaśnicze ABC,
  • gr. B – pożar cieczy palnych i substancji stałych topiących się wskutek ciepła wytwarzającego się przy pożarze itp. benzyna, alkohole, tłuszcze, smoła, itp. Środkiem gaśniczym jest piana, dwutlenek węgla, proszki gaśnicze BC,
  • gr. C – pożary gazów palnych itp. metan, propan, gaz miejski, itp. Środkiem gaśniczym są proszki BC, dwutlenek węgla,
  • gr. D – pożary metali lekkich reagujących z wodą, itp. pożary sodu, magnezu. Środkiem gaśniczym są specjalne proszki gaśnicze,
  • gr. F – pożary tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych. Środkiem gaśniczym są specjalne piany gaśnicze.

Gaśnice proszkowe

Gaśnice proszkowe w zależności od rodzaju proszku gaśniczego, którym zostały wypełnione, służą do gaszenia pożarów z grup AB i C lub B i C. Ponieważ mają syfonową budowę, należy używać ich w pozycji pionowej. Proszek wyrzucany jest na zewnątrz pod wpływem działaniu azotu lub dwutlenku węgla
i wydostaje się przez dyszę bądź wężyk zakończony prądownicą. Butla ze środkiem gaśniczym wyposażona jest w dźwignię uruchamiającą zawór lub w zbijak, który odpowiada także za uruchomienie butli z gazem-wyrzutnikiem, zwanym też gazem napędowym.

Gaśnice proszkowe pod kątem budowy dzielą się na:

  • gaśnice pod stałym ciśnieniem, np. GP-6x
  • gaśnice z tzw. nabojem GP-4z.

Gaśnica śniegowa – CO2

Gaśnica śniegowa (CO2) służy do gaszenia pożarów z grupy B i C. Cylindryczna butla wypełniona jest skroplonym dwutlenkiem węgla, który po wydostaniu się na zewnątrz osiąga temperaturę ok. -80oC. Zbiornik wyposażony jest w zawór i wężyk, na którego końcu znajduje się dysza wylotowa lub w przypadku mniejszych gaśnic króciec z dyszą.

Zalecenia użytkowania:

  • zerwać plombę zabezpieczającą,
  • uruchomić zawór,
  • skierować strumień środka gaśniczego w stronę ogniska pożaru, trzymając gaśnicę w pozycji pionowej,
  • zamknąć zawór po przygaszeniu płomienia.

Gaśnicy CO2 nie wolno wykorzystywać do gaszenia ludzi.

Gaśnica pianowa

Gaśnica pianowa GP-6z to sprzęt przeciwpożarowy stosowany przy pożarach z grupy A i B. Butla wypełniona jest wodnym roztworem środka pianotwórczego i ma cylindryczny kształt, przez co należy używać jej jedynie w pozycji pionowej. W celu uruchomienia sprzętu na miejscu pożaru należy zerwać plombę zabezpieczającą i wcisnąć zbijak. Spowoduje to wypełnienie gaśnicy gazem napędzającym, pod wpływem czego po otworzeniu zaworu wytworzy się piana, której strumień należy skierować w stronę głównego ogniska ognia. Chcąc wstrzymać działanie gaśnicy, należy zwolnić dźwignię prądownicy.

Koce gaśnicze

Koce gaśnicze wykonane z włókna szklanego pozwalają na odcięcie dopływu powierza do palących się przedmiotów. Ich powierzchnia wynosi ok. 3 m2, co oznacza, że nadają się one do tłumienia jedynie niewielkich źródeł ognia, znajdujących się w pobliżu osób gaszących pożar. Warto zaznaczyć, że koce są materiałami przeciwpożarowymi wielokrotnego użytku i nie powodują szkód na gaszonych przedmiotach oraz nadają się do gaszenia palących się ubrań.

Zasady użytkowania:

  • przykryć szczelnie zarzewie ognia poczynając od swojej strony,
  • koc można zarzucić zarówno na płonący przedmiot, jak i palącą się ciecz.

Koce z włókna szklanego zastąpiły koce plecione z włókien konopi i azbestu.

Sita kominowe

Sita kominowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do gaszenia pożarów sadzy, do których dochodzi w przewodach kominowych m.in. na skutek zbytniego zanieczyszczenia kanału. Sita przyduszają płomień i zapobiegają ucieczce sadzy na zewnątrz, która mogłaby doprowadzić do pożaru pobliskich zabudowań.

Specyfikacja produktu:

  • rama stalowa 60×60 cm,
  • siatka wewnętrzna – średnica otworów 3×3 mm.

Tłumice

Do sprzętu gaśniczego zaliczyć można także tłumice, które wyglądem przypominają łopaty. Służą one do gaszenia palących się traw oraz innej roślinności. Tłumice składają się z metalowej części roboczej, którą należy uderzać w źródło ognia oraz z drewnianego trzonka.

Hydranty wewnętrzne

Hydranty wewnętrzne to stałe urządzenia wchodzące w skład wodociągowej instalacji przeciwpożarowej. Pełnią niezwykle ważną funkcję, ponieważ umożliwiają szybki i stały dostęp do wody podczas akcji gaśniczej. Na ich budowę składają się elementy takie jak zawór, wąż, prądownica i zwijadło. Całość zamknięta jest w specjalnej szafce. Hydranty wewnętrzne dzielą się na modele o średnicy 25, 33 oraz 52 mm i mogą być montowane natynkowo lub wnękowo.