1

Czy warto przejść kurs pierwszej pomocy?

Pracownicy, którzy chcą stale podnosić swoje kwalifikacje, mają do wyboru mnóstwo atrakcyjnych szkoleń branżowych. W zależności od dziedziny, którą się zajmują, mogą przebierać w niezliczonych ofertach. Wielu z nich zapomina jednak o zupełnie podstawowych umiejętnościach, które niezbędne są nie tylko w życiu zawodowym, ale i prywatnym. Jak myślisz, czy warto przejść kurs pierwszej pomocy?

kurs pierwszej pomocy

Dlaczego należy rozważyć odbycie kursu pierwszej pomocy?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że życie pisze różne scenariusze. Nagłe pogorszenie się zdrowia może wystąpić w każdym, nawet najmniej spodziewanym momencie. Co więcej, taka sytuacja może dotknąć dosłownie każdego. Wówczas konieczne okaże się udzielenie danej osobie pierwszej pomocy przedmedycznej. Kurs tego rodzaju ma z kolei na celu dostarczyć kursantom praktycznej wiedzy oraz umiejętności, które pewnego dnia mogą uratować komuś życie.

Niektórzy sądzą, że udzielenie pierwszej pomocy bez kursu nie jest niczym trudnym. Należy wyraźnie zaznaczyć, że to zupełnie błędne myślenie. Pamiętaj, że opanowana wiedza teoretyczna to tylko jeden z niezbędnych elementów. Konieczne jest także nauczenie się poprawnego wykorzystywania jej w praktyce. Niemniej ważne jest opanowanie metod radzenia sobie z emocjami w tak trudnym momencie. Stres i strach mogą bowiem znacząco utrudnić poprawne udzielenie pierwszej pomocy.

Kto powinien przejść kurs pierwszej pomocy?

Najogólniej mówiąc, kurs pierwszej pomocy przedmedycznej powinien przejść dosłownie każdy. Trudno wskazać grono, dla którego byłoby to zbędne. Należy mieć na uwadze, że im więcej osób posiada tego rodzaju umiejętności teoretyczne i praktyczne, tym większy poziom bezpieczeństwa całego społeczeństwa.

Takie szkolenie obowiązkowo musi przejść każdy pracownik placówki oświatowej. Mowa tu więc nie tylko o nauczycielach, ale także każdej innej osobie zatrudnionej w szkole. Jest to wymagane prawem. Rozsądek podpowiada zaś, aby kurs odbyli również pracownicy biur, korporacji czy budynków użyteczności publicznej.