1

Dlaczego gaśnice mają czerwony kolor?

gaśnica

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego gaśnice mają właśnie czerwony kolor? Nie został on wybrany przypadkowo. W rzeczywistości ma to głębsze znaczenie i odgrywa ważną rolę w przypadku pożaru. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, a także omówimy dwie kluczowe przyczyny, dla których uznano, że gaśnice powinny być czerwone.

Bezpieczeństwo i widoczność

Czerwony kolor gaśnic jest wynikiem długiej ewolucji zasad bezpieczeństwa i praktyk przeciwpożarowych. Przede wszystkim czerwień to jeden z najbardziej widocznych kolorów w spektrum światła widzialnego. Dzięki temu gaśnice są łatwo zauważalne nawet w trudnych warunkach, takich jak dym, czy ograniczone oświetlenie. Kolejnym aspektem jest powszechne kojarzenie czerwieni z zagrożeniem oraz sytuacjami awaryjnymi. W przypadku pożaru, kiedy emocje biorą górę, ludzie mogą działać chaotycznie i tracić orientację. Czerwony kolor gaśnic wpisuje się w ten schemat myślowy i może pomóc w zachowaniu zimnej krwi oraz skierować uwagę na konieczność ugaszenia ognia.

Standardy i przepisy

W Polsce stosowanie czerwonych gaśnic jest wymagane przez przepisy, takie jak Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) oraz Polską Normę PN-B02482. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i szukasz specjalistów od szkoleń ppoż. i szkoleń BHP w śląskim, zapraszamy do kontaktu. Na świecie obowiązują różne standardy dotyczące kolorystyki gaśnic, jednak czerwień jest najbardziej powszechnym kolorem stosowanym w większości krajów. Ciekawostką jest fakt, że czerwony kolor gaśnic jest także rozpoznawalny nie tylko przez ludzi, ale także przez niektóre systemy automatyczne. Dzięki temu możliwe jest szybkie zlokalizowanie gaśnicy przez urządzenia i skierowanie pomocy w odpowiednie miejsce.