1

Jakie gaśnice najlepiej nadają się do pomieszczeń biurowych?

gaśnice w biurze

W każdym biurze niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualnym pożarem. Wybór odpowiedniej gaśnicy do pomieszczeń biurowych może nie tylko uchronić przed stratami materialnymi, ale również uratować życie pracowników. Oto kilka kluczowych informacji, które pomogą podjąć świadomą decyzję przy wyborze odpowiedniej gaśnicy.

Gaśnice płynowe i śniegowe – popularne rozwiązania dla biur

W przypadku pomieszczeń biurowych niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiedni typ gaśnicy, który będzie skuteczny w walce z ogniem, ale jednocześnie nie spowoduje uszkodzenia cennego sprzętu elektronicznego. Do biur najbardziej poleca się gaśnice płynowe, na przykład GW-2x ABF lub GW-6x ABF oraz gaśnice śniegowe (CO2) do urządzeń elektronicznych, na przykład GS-2x i urządzenia gaśnicze do urządzeń elektronicznych UGS-2x.
Czasem stosowane w biurach gaśnice proszkowe nadają się do gaszenia zarówno pożarów stałych substancji palnych (drewna, papieru), jak i płynnych czy gazowych. Warto jednak zaznaczyć, że proszek gaśniczy może pozostawić trudne do usunięcia zabrudzenia, a nawet uszkodzić urządzenia elektroniczne. Gaśnice śniegowe do urządzeń elektronicznych z kolei charakteryzują się wysoką skutecznością w walce z ogniem, a jednocześnie są bezpieczne dla sprzętu elektronicznego. Dwutlenek węgla nie pozostawia żadnych śladów ani substancji szkodliwych. Gaśnice CO2 są jednak mniej efektywne w przypadku gaszenia innych niż elektryczne pożarów, dlatego warto posiadać również inną gaśnicę, na przykład płynową, która nie brudzi, można jej używać również do gaszenia urządzeń elektrycznych oraz olejów w pomieszczeniach kuchennych czy socjalnych. Inka BHP prowadzi sprzedaż gaśnic w Katowicach oraz w sklepie online.

Wybór gaśnic z uwzględnieniem powierzchni i specyfiki działalności biurowej

Przy wyborze odpowiedniej gaśnicy warto również rozważyć specyfikę działalności biurowej oraz powierzchnię pomieszczeń. Mniejsze biura, gdzie występuje mniejsze zagrożenie pożarowe, można wyposażyć w same gaśnice śniegowe. Większe biura, zwłaszcza te z dużą ilością materiałów łatwopalnych (w archiwach, magazynach), powinny być zabezpieczone dwoma rodzajami gaśnic – płynowymi i śniegowymi dla pełnej ochrony.