1

Jakie są podstawowe zasady BHP w biurze?

praca biurowa

Praca w biurze jest z pewnością mniej niebezpieczna niż praca na budowie czy w przemyśle, jednak również tutaj obowiązują zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. W artykule przedstawiamy podstawowe zasady BHP, które pozwolą uniknąć szkodliwego wpływu urządzeń na organizm pracownika oraz niebezpiecznych sytuacji w miejscu pracy.

Zasady BHP a organizacja przestrzeni biurowej

Dobrze zorganizowane i regularnie sprzątane biuro to nie tylko estetyka i wygoda, ale również zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Dlatego warto zadbać o to, by korytarze i ciągi komunikacyjne były wolne od zbędnych przedmiotów oraz przewodów, które mogą stanowić przyczynę potknięcia. Pracownicy muszą mieć swobodny dostęp do sprzętu gaśniczego, apteczki pierwszej pomocy oraz wyjść ewakuacyjnych. Sprzęt biurowy, tak jak drukarki czy niszczarki papieru, powinien być regularnie serwisowany. Należy też zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń oraz utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności powietrza. Dodatkowo w przystosowaniu miejsca pracy mogą pomóc specjaliści BHP, którzy opracują etapy oceny ryzyka zawodowego, doradzą, jakie zmiany warto jeszcze wprowadzić.

Ergonomia stanowiska pracy

Jednym z kluczowych elementów dbałości o zdrowie pracowników w biurze jest odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy, które pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy ciała i minimalizuje ryzyko urazów mięśniowo-szkieletowych oraz przeciążeń narządu wzroku. W praktyce oznacza to, że:

  • biurko powinno mieć odpowiednią dla pracownika, najlepiej regulowaną wysokość;
  • krzesło biurowe powinno być ergonomiczne, posiadać regulację wysokości, oparcia i podłokietników,
  • komputer musi być ustawiony na odpowiedniej wysokości – górna krawędź monitora powinna być na wysokości oczu użytkownika, a odległość od ekranu powinna wynosić około 50-70 cm;
  • oświetlenie stanowiska pracy należy dostosować do potrzeb pracownika – najlepiej, gdy jest to oświetlenie naturalne, uzupełnione odpowiednio dobieranym oświetleniem sztucznym.